Stránka plná zábavy s ceruzou v ruke
Čo je to vlastne krížovka?

Křížovka je lúštiteľská úloha založená na križovaní výrazov vpisovaných do obrazca. Cieľom riešenia krížovky je úplne a správne vyplniť obrazec krížovky a nájsť tajničku.


 
História krížovky...

Dejiny krížoviek sa začali písať niekedy na prelome 1. a 2. storočia nášho letopočtu. Ide o štvorcovku z rímskeho náhrobného pomníka a nesie aj prívlastok "najdokonalejšia". Nápis vo voľnom preklade znamená: Oráč Orepo držiaci pri práci pluh. Jednotlivé päťhláskové slová dávajú dokopy vetu, ktorú možno čítať nielen vodorovne a zvislo, ale taktiež aj v obidvoch obrátených smeroch - odspodu nahor a sprava doľava. Táto štvorcovka nebola doteraz prekonaná.
 
S
A T O R
A R E P O
T E N E T
O P E R A
R O T A S
 
Oficiálna verzia
 
Za autora novodobej krížovky sa považuje Arthur Wynne, ktorý v denníku New York World viedol zábavnú rubriku Fun. Uverejňoval v nej rôzne kvízy, testy a žartovné hádanky. Na Vianoce 1913 ho šéfredaktor požiadal, aby priniesol niečo nové, a tak Arthur vytvoril novú hádanku zloženú zo slov vpísaných do obrazca. Prvýkrát sa objavila v tomto denníku 21. decembra 1913 a odvtedy sa stala neoodeliteľnou súčasťou všetkých novín a časopisov. Wynne sa pri jej tvorbe inšpiroval štyritisíc rokov  starou tabuľkou z ostrova Kréta, na ktorú ho upozornili známi. Nachádzala sa vo vedeckých zbierkach Baltimorskej univerzity a pripomínala slovnú hračku. Podľa získaného obrazca redaktor zostavil prvú krížovku a nazval ju Word-Cross (slovo-krížom).

 
             1            
          F
U
N
         
        2       3        
      4
    32     5      
    6     7   8     9    
  10     11       12
    13  
14
    15           16
    17
  18     19       20
    21
 
    22
    23   24     25
   
      26
    33     27
     
        28
      29
       
          30
  31
         
            34
           

Legenda:
2-3. What bargain hunters enjoy.                   6-22. What we all should be.
4-5. A written acknowledgment.                     4-26. A day dream.
6-7. Such and nothing more.                           2-11. A talon.
10-11. A bird                                                 19-28. A pegeon.
14-15. Opposed to less.                                  F-7. Part of your head.
18-19. What this puzzle is.                             23-30. A river in Russia.
22-23. An animal of prey.                              1-32. To govern.
26-27. The close of a day.                              33-34. An aromatic plant.
28-29. To elude.                                             N-8. A fist.
30-31. The plural of is.                                  24-31. To agree with.
8-9. To cultivate.                                           3-12. Part of a ship.
12-13. A bar of wood or iron.                         20-29. One.
16-17. What artists learn to do.                     5-27. Exchanging.
20-21. Fastened.                                            9-25. To sink in mud.
24-25. Found on the seashore.                        13-21. A boy.
10-18. The fibre of the gomuti palm.

 
Nuda v cele
 
O niečo pútavejšia je druhá verzia vzniku. Hovorí o bohatom Angličanovi Victorovi Orvillovi z Oxfordu, ktorý sa vracal z oslavy, narazil do stromu a jeho manželka tragickú nehodu neprežila. Odsúdili ho na päť rokov väzenia a trest si na vlastnú žiadosť odpykával vo vzdialenom Kapskom Meste. Zakrátko prečítal celú väzenskú knižnicu, z nudy začal riešiť a skladať šachové úlohy a vymýšľal slovné prešmyčky. Raz mu v cele pri pohľade na podlahu napadlo písať na štvorcové dlaždice písmená a vytvárať z nich slová. Nová zábavka bola na svete a čoskoro začal jeho krížovky uverejňovať veľký anglický časopis.
 
Kto bol teda prvý?
 
Najpravdepodobnejšie však je, že krížovky vznikli na začiatku 20. storočia súčasne na rôznych miestach sveta. V Česku dokonca pokladajú za vynálezcu krížovky učiteľku Miladu Antošovú. Tá vraj uverejnila prvú krížovku už okolo roku 1900 v ženskom časopise Vesna.
 
Jedno je však isté, krížovka sa postupne stala neodmysliteľnou súčasťou všetkých tlačených periodík. Najrozšírenejšie je  "americké" grafické prevedenie, v ktorom sú legendy písané mimo obrazca a odkazujú sa na čísla vpísané do okienok krížovky. Lúštiteľ vypĺňa stĺpce vodorovne a zvisle, krížovka je ľahká na zostavenie i lúštenie a spravidla nemá tajničku.
 
"Klasická krížovka", ktorá je pravdepodobne česko-slovenskou špecialitou, sa od americkej líši v tom, že má tajničku a legendy sa odkazujú na riadky označené písmenami a stĺpce označené číslicami. V súčasnosti sa tento typ publikuje už len výnimočne.
 
V Európe je najbežnejšia takzvaná "švédska" krížovka". Legendy sú vpísane do okienok krížovky a často máva aj výrez s obrázkom. Vylúštená tajnička je buď slávny výrok, aforizmus alebo vtip.


Použité zdroje:
http://www.krizovkarskyslovnik.sk/krizovka.php
Tv Oko, číslo 5/2008
Meniny na web
PageRank
www.lustenie.napady.net; Pav©l Surovec 2007 - 2013, lustenie@centrum.sk
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one